Our Kids - Their Dreams

 
themed image
 

News

 

EBFA Next Meeting - GM 7th September2017  8:00-10:00pm Hilton Hotel Bracknell (St Andrews Suite), Bagshot Rd, Bracknell, RG12 0QJ - Park at Sainsbury

 


 

East Berks Football Alliance 2016/17

Date Notice
08-Jun-17 AGM - 8th June 2017 - Hilton Hotel Bracknell, Bagshot Rd, RG12 0QJ

Rules for 2017/18 - PDF

Rule Summary of Changes - PDF

 

08-Jun-17 2017/18 Applications - Summary
 
Club U07 U08 U09 U10 U11 U12 U13 U14 U15 U16 U18 Team Totals
AFC Aldermaston Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 3
AFC Charvil Total 1 1 2 1 1 1 1 1 0 1 0 10
AFC Dummer Youth Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
AFC Henley Total 0 0 1 4 4 2 3 2 2 2 2 22
AFC Reading 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2
AFC Whitchurch Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Arborfield Aces FC Total 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1
Ascot United FC Total 0 6 6 6 6 3 3 2 2 4 1 39
Ashridge Park FC Total 1 2 3 3 3 2 2 1 2 2 3 24
Badshot Lea Colts FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Barton Rovers FC Total 0 0 2 2 1 2 1 1 0 1 0 10
Basingstoke Town FC 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Beacon Hill JFC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Bedfont Eagles FC Total 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1
Berks County FC Total 1 2 3 3 2 2 2 2 2 1 2 22
Binfield FC Total 3 3 3 2 4 2 2 3 2 2 1 27
Bracknell Athletic FC Total 0 0 0 0 0 1 1 2 2 1 1 8
Bracknell Cavaliers FC Total 3 3 3 3 1 3 3 0 1 0 0 20
Bracknell Town FC Total 2 3 2 3 2 2 2 2 1 1 1 21
Bracknell United Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Burghfield FC Total 0 0 0 0 0 2 0 2 0 1 3 8
Burghfield CSA FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Burnham Junior FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Calcot Royals FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 3
Camberley Boys FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2
Camberley Town Youth FC Total 0 0 0 2 2 4 0 0 3 3 2 16
Caversham AFC Total 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2 2 6
Caversham Trents FC Total 0 0 0 0 1 1 3 1 1 0 2 9
Cookham Dean Youth FC Total 1 1 1 0 0 0 0 1 0 0 0 4
Crookham Rovers Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2
Curley Park Rangers FC Total 0 0 0 0 0 0 2 0 4 1 0 7
D'Autore Lions FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Darby Green and Potley Youth FC Total 1 2 1 3 1 0 0 1 1 0 0 10
Eldon Celtic Juniors FC Total 1 3 0 5 0 1 1 1 0 1 0 13
Eversley & California Youth FC Total 1 2 3 4 6 3 2 3 2 1 1 28
FAB FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Farnham Royal Mavericks FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 2
FC Ascot Total 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1
FC Bracknell Total 2 2 4 3 4 4 4 1 0 0 0 24
FC Holyport Total 0 0 1 1 0 0 0 1 0 0 0 3
FC Woodley Total 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 2 4
Finchampstead FC Total 0 0 3 3 3 3 2 2 0 1 0 17
Fleet Town Colts Youth FC 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Fleet Spurs Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2 0 3
Frimley Green Boys & Girls FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Goring Robins FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2
Guildford Saints FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Hampton and Richmond Borough Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1
Hartley Wintney Junior FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 0 2
Hatch Warren Phoenix FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Hawley Youth FC Total 1 2 4 3 3 1 1 1 2 0 0 18
Hearts of Teddlothian Youth FC Total 2 5 5 4 3 5 4 3 2 3 2 38
Highmoor-Ibis FC Total 0 0 0 2 1 1 1 0 1 0 0 6
Holyport Memorial FC Total 0 0 0 0 0 1 0 0 1 0 0 2
Hook United Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Hurst Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 4
Junior Shots Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Langley Crusaders FC Total 0 0 0 0 0 1 0 1 0 0 0 2
Langley Hornets Total 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1
Laurel Park FC Total 0 1 1 1 2 1 2 3 2 0 2 15
Lionheart FC 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Liphook United Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Loddon Sports FC Total 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2
Maidenhead Boys & Girls FC 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 3
Maidenhead Magpies FC Total 2 2 1 3 4 1 2 1 1 0 3 20
Marlow United FC Total 0 0 0 0 2 1 1 1 3 0 0 8
Marlow Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 2
Meadow Sports FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 2
MFC Popley Youth Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Mortimer Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Mytchett Athletic FC 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 1 3
North Warnborough Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
NPL Youth FC Total 1 0 2 3 2 2 1 1 2 2 1 17
Oakley FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Old Windsor Tigers FC Total 1 1 2 2 0 1 1 0 0 0 0 8
Pangbourne Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Pinewood FC Total 4 7 4 4 4 1 1 2 2 2 0 31
Priestwood Vale FC Total 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1
Purley Jubilee FC Total 0 0 0 0 0 1 1 0 1 1 0 4
Reading Pumas FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Reading FC Total 0 0 0 1 1 1 0 0 0 0 0 3
Reeves Rangers FC Total 0 0 0 0 0 2 0 0 0 1 1 4
Rotherfield United FC Total 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 1 4
Rushmoor Community FC 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1
Rushmoor Saints Youth FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3 0 4
Sandhurst Town Boys & Girls FC Total 0 2 4 4 6 5 5 5 4 2 0 37
Shinfield Rangers Youth FC Total 1 3 0 2 1 1 1 1 0 1 1 12
South Reading FC Total 1 0 0 1 0 0 2 2 1 1 1 9
Southcote Colts FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1
Spencers Wood Youth FC Total 3 3 2 3 1 2 1 1 1 1 0 18
Teddington Athletic FC Total 0 0 0 0 0 0 1 2 2 0 0 5
Theale Tigers FC Total 0 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Twickenham Tigers FC Total 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1
Twyford Comets FC Total 0 0 1 2 2 0 1 0 1 0 2 9
Virginia Water FC Total 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 2
Wargrave Wolves FC Total 1 3 1 2 1 2 1 1 1 0 0 13
West Byfleet Scorpions FC Total 1 1 1 2 0 0 1 0 0 0 0 6
Westwood Wanderers FC Total 0 0 3 0 0 0 2 2 0 0 3 10
Whitegrove FC Total 2 2 3 2 4 3 1 0 1 1 1 20
Whiteknights FC Total 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 2
Windsor Youth FC Total 0 0 0 4 9 4 5 2 4 1 2 31
Winnersh Rangers FC Total 1 1 2 1 1 1 1 0 0 1 1 10
Wokingham & Emmbrook FC Total 0 0 0 0 0 0 4 1 2 0 2 9
Woodley Saints FC Total 0 2 2 3 1 2 1 1 1 0 1 14
Woodley United FC Total 0 0 0 0 0 0 2 3 0 5 1 11
Woodley Wanderers & Youth FC Total 0 0 0 2 1 0 4 0 1 1 1 10
Yateley United Youth FC Total 0 1 0 0 1 1 0 0 1 1 2 7
Grand Total 38 69 78 100 93 80 86 70 88 70 72 844
  U07 U08 U09 U10 U11 U12 U13 U14 U15 U16 U18 844
                         
Sections/Divisions 4 7 8 10 8 7 8 6 8 6 6  
Team Vacancies 2 1 2 0 3 4 10 2 8 2 0  

 

 

26-May-17 Presentation Day - Trophies Not Collected will be available at end of AGM

 

07-May-17 League Champions and Runners Up 2016/2017 - Presentation Day - 20-May-17

Venue – 3Sixty Night Club, Students’ Union, Reading University, Whiteknights Reading RG6 6UR

 Sat nav postcode : University of Reading - Whiteknights Campus RG6 6UR

Presentation - Dates and Schedule

U18s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 10:30am – Finish 11:30am

U16s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 11:30am – Finish 12:30pm

U13s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 12:30pm – Finish 1:30pm

U12s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 2:00pm – Finish 3:00pm

U14s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 3:00pm – Finish 4:15pm

U15s Divisional Champions and Divisional Runners Up - Start 4:15pm – Finish 5:15pm

PDF of the Presentation Schedule and Maps

07-May-17 League Champions and Runners Up 2016/2017
EBFA 2016/2017 - League Champions and Runners Up
     
     
2016/2017 UNDER 12s ( 9v9 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U12 Finchampstead Fusion
Div 1 Runners Up U12 Eldon Celtic Lions
Div 2 Champions U12 Caversham Trents Blues
Div 2 Runners Up U12 Wokingham & Emmbrook Blacks
Div 3 Champions U12 Marlow United Tigers
Div 3 Runners Up U12 Whitegrove Warriors
Div 4 Champions U12 Laurel Park Hurricanes
Div 4 Runners Up U12 South Reading FC Scorpions
Div 5 Champions U12 Hawley Colts
Div 5 Runners Up U12 Woodley Saints Kites
Div 6 Champions U12 Camberley Town Youth Rangers
Div 6 Runners Up U12 Sandhurst Town Rangers
Div 7 Champions U12 AFC Henley Hawks
Div 7 Joint Runners Up U12 Ashridge Park Royals
Div 7 Joint Runners Up U12 FC Bracknell Royals
Div 7 Joint Runners Up U12 FC Bracknell Colts
     
2016/2017 UNDER 13s ( 11v11 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U13 Curley Park Rangers Youth
Div 1 Runners Up U13 Finchampstead Cobras
Div 2 Champions U13 Maidenhead Magpies Blacks
Div 2 Runners Up U13 Westwood Wanderers Colts
Div 3 Champions U13 Wargrave Wolves
Div 3 Runners Up U13 Hawley Raiders
Div 4 Champions U13 Burghfield Bears
Div 4 Runners Up U13 Finchampstead Wanderers
Div 5 Champions U13 FC Holyport Bees
Div 5 Runners Up U13 Ascot United Hornets
Div 6 Champions U13 Sandhurst Town United
Div 6 Runners Up U13 Laurel Park Whirlwinds
     
2016/2017 UNDER 14s ( 11v11 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U14 Marlow United Tigers
Div 1 Runners Up U14 MFC Popley Youth
Div 2 Champions U14 Hawley Raiders
Div 2 Runners Up U14 Fleet Spurs Youth
Div 3 Champions U14 Highmoor-Ibis Elite
Div 3 Runners Up U14 Maidenhead B&G FC Estudiantes
Div 4 Champions U14 Hook United Blues
Div 4 Runners Up U14 Eversley & California Cobras
Div 5 Champions U14 Hartley Wintney Junior Hawks
Div 5 Runners Up U14 Wokingham & Bracknell Blues
Div 6 Champions U14 Hearts Of Teddlothian Tigers
Div 6 Runners Up U14 Wokingham & Emmbrook Orange
Div 7 Champions U14 Berks County Sharks
Div 7 Runners Up U14 Laurel Park Tornadoes
Div 8 Champions U14 Whitegrove Hunters
Div 8 Runners Up U14 Bracknell Town Junior Galaxy
     
2016/2017 UNDER 15s ( 11v11 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U15 Eldon Celtic Lions
Div 1 Runners Up U15 Rushmoor Saints Youth Tigers
Div 2 Champions U15 Ascot United Aces
Div 2 Runners Up U15 NPL Youth Rangers
Div 3 Champions U15 Binfield Tigers
Div 3 Runners Up U15 Junior Shots Youth
Div 4 Champions U15 Liphook United
Div 4 Runners Up U15 Hartley Wintney Junior Falcons
Div 5 Champions U15 Burghfield United
Div 5 Runners Up U15 Purley Jubilee
Div 6 Champions U15 Curley Park Rangers Wolves
Div 6 Runners Up U15 Sandhurst Town Rangers
     
2016/2017 UNDER 16s ( 11v11 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U16 Flackwell Heath Minors
Div 1 Runners Up U16 Burnham Junior Lynx Blues
Div 2 Champions U16 AFC Henley Hurricanes
Div 2 Runners Up U16 Langley FC Youth
Div 3 Champions U16 Beacon Hill Junior FC Spartans
Div 3 Runners Up U16 Camberley Town Youth Colts
Div 4 Champions U16 Crookham Rovers Warriors
Div 4 Runners Up U16 Calcot Royals Whites
Div 5 Champions U16 Binfield Blades
Div 5 Runners Up U16 Mortimer Youth
Div 6 Champions U16 Old Windsor Tigers Blacks
Div 6 Runners Up U16 Yateley United
     
2016/2017 UNDER 18s ( 11v11 ) DIVISIONS  
Division    Team
Div 1 Champions U18 AFC Henley Stars
Div 1 Champions U18 NPL Youth Sat
Div 2 Champions U18 Maidenhead B&G FC Pythons
Div 2 Runners Up U18 AFC Whitchurch
Div 3 Champions U18 Reeves Rangers Blues
Div 3 Runners Up U18 Camberley Town Youth Reds
Div 4 Champions U18 Ashridge Park Royals
Div 4 Runners Up No Runner Up
Div 5 Champions U18 Caversham AFC Hurricanes
Div 5 Runners Up U18 Pangbourne Youth
Div 6 Champions U18 Burghfield FC U17
Div 6 Runners Up U18 Whitegrove Pythons

 

 

07-May-17 Trophy Event - Winners and Runners Up 2017
EBFA 2016/2017 Trophy Events - Cup, Plate and Shield
     
2016/2017 Mini-Soccer ( 5v5 ) Trophy Event Competitions
Age   Team
Under 7s Black Winners U07 Eldon Celtic Lions
  Runners Up U07 Bracknell Town Youth
Under 7s Blue Winners U07 Bracknell Cavaliers FC
  Runners Up U07 Pinewood Pumas
Under 7s Red Winners U07 Berks County Dragons
  Runners Up U07 Eldon Celtic Bhoys
Under 7s White Winners U07 Old Windsor Tigers Blacks
  Runners Up U07 Whitegrove Wasps
Under 8s Black Winners U08 Hawley Raiders
  Runners Up U08 Ascot United Aces
Under 8s Blue Winners U08 Laurel Park Hurricanes
  Runners Up U08 AFC Charvil
Under 8s Red Winners U08 Bracknell Town Junior Lions
  Runners Up U08 Sandhurst Town Royals
Under 8s White Winners U08 Old Windsor Tigers Blacks
  Runners Up U08 Spencers Wood Warriors
Under 8s Gold Winners U08 Winnersh Rangers Barbarians
  Runners Up U08 Binfield Hurricanes
Under 8s Silver Winners U08 Bracknell Town Junior FC
  Runners Up U08 Hearts Of Teddlothian Youth FC
     
2016/2017 Mini-Soccer ( 7v7 ) Cup, Plate & Shield Competitions
Age   Team
Under 9s CUP Winners U09 NPL Youth Sharks
  Runners Up U09 Pinewood Pumas
Under 9s PLATE Winners U09 Hearts Of Teddlothian Falcons
  Runners Up U09 Eldon Celtic Bhoys
Under 9s SHIELD Winners U09 Barton Rovers Rebels
  Runners Up U09 Windsor Youth Swifts Blacks
Under 10s CUP Winners U10 Eversley & California Rangers
  Runners Up U10 Twyford Comets Reds
Under 10s PLATE Winners U10 Twyford Comets Blacks
  Runners Up U10 Laurel Park Hurricanes
Under 10s SHIELD Winners U10 Ashridge Park Royals
  Runners Up U10 Hearts Of Teddlothian Panthers
     
2016/2017 Youth ( 9v9 ) Cup & Plate Competitions
Age   Team
Under 11s CUP Winners U11 Bracknell Town Youth
  Runners Up U11 Highmoor-IBIS Elite
Under 11s PLATE Winners U11 Windsor Youth Eagles Lions
  Runners Up U11 Spencers Wood Spitfires
Under 11s Shield Winners U11 Eversley & California Pumas
  Runners Up U11 Ashridge Park
Under 12s CUP Winners U12 Reeves Rangers
  Runners Up U12 Woodley Wanderers Youth Dynamite
Under 12s PLATE Winners U12 Maidenhead Magpies Colts
  Runners Up U12 Pinewood Panthers
     
2016/2017 Youth ( 11v11 ) Cup & Plate Competitions
Age   Team
Under 13s CUP Winners U13 Curley Park Rangers Youth
  Runners Up U13 Woodley United Tigers
Under 13s Plate Winners U13 Hawley Raiders
  Runners Up U!3 FC Holyport Bees
Under 14s Cup Winners U14 Marlow United Tigers
  Runners Up U14 Twyford Comets
Under 14s Plate Winners U14 Badshot Lea Hawks
  Runners Up U14 Wokingham and Bracknell Blues
Under 15s CUP Winners U15 FAB FC
  Runners Up U15 Eldon Celtic Lions
Under 15s Plate Winners U15 Liphook United
  Runners Up U15 Mytchett Athletic Eagles
Under 16s CUP Winners U16 Burnham Junior Lynx Blues
  Runners Up U16 Maidenhead Magpies Whites
Under 16s Plate Winners U16 Crookham Rovers Warriors
  Runners Up U16 South Reading FC
Under 18s CUP Winners U18 AFC Henley Stars
  Runners Up U18 Laurel Park Hurricanes
Under 18s Plate Winners U18 Caversham AFC Hurricanes
  Runners Up None
10-Mar-17 Presentation From EBFA General Meeting on 09-Mar-17

Presentation - PDF

27-Feb17 Section/Division Matches - End of Season

End of Season Date for all Section/Division Matches is Sunday 30-Apr-2017 (Inclusive).

No Section/Division Matches will be sanctioned by the League after 30-Apr-2017

27-Feb17 Section/Division Matches - End of Season

End of Season Date for all Section/Division Matches is Sunday 30-Apr-2017 (Inclusive).

No Section/Division Matches will be sanctioned by the League after 30-Apr-2017

27-Feb17 2016/17 Transfer Window Closes on 31-Mar-17 @ 11pm

No more Player Registrations, Transfers or de-registration will be completed by the League after 31-Mar-17 @ 11pm.

02-Jan-17 GotFootball Fixtures, Results and Tables for

U12, U14, U15, U16 and U18 (Sep-May) &

U7s, U8s, U9s, U10s, U11 and U13s (Sep-Dec)

https://www.gotfootball.co.uk/events/?EventID=120

EBFA Trophy Events Fixtures, Results U7s to U18s

https://www.gotfootball.co.uk/events/?EventID=180

GotFootball Fixtures, Results and Tables for

U7s, U8s, U9s, U10s, U11 and U13s (Jan-May)

https://www.gotfootball.co.uk/events/?EventID=1198

31-Dec-16 EBFA 2016/17 - U07s, U08s, U09s, U10s and U11s Trophy Events - Released 31-Dec-16

Trophy Events U7s, U8s, U9s, U10s and U11s are also on FA Fulltime.

U7 Teams that progress to Knockout Trophy Events are:

U7 - Black - 25-Feb-17

 

25-Feb-17

Black -3.1.1

U7 Eldon Celtic Lions

V

U7 Eversley & California Toffees

25-Feb-17

Black -3.1.2

U7 Hawley Raiders

V

U7 Bracknell Town Youth

 

29-Apr-17

Black Final

U7 Winner (Black -3.1.1)

V

U7 Winner (Black -3.1.2)

U7 - Blue

25-Feb-17

Blue -3.1.1

U7 Binfield Raiders

V

U7 Bracknell Cavaliers FC

25-Feb-17

Blue -3.1.2

U7 Pinewood Pumas

V

U7 Wargrave Wolves Black

 

29-Apr-17

Blue Final

U7 Winner (Blue -3.1.1)

V

U7 Winner (Blue -3.1.2)

U7 - Red

25-Feb-17

Red -3.1.1

U7 Eldon Celtic Bhoys

V

U7 Pinewood Predators

25-Feb-17

Red -3.1.2

U7 Berks County Dragons

V

U7 Hearts of Teddlothian Tigers

 

29-Apr-17

Red Final

U7 Winner (Red -3.1.1)

V

U7 Winner (Red -3.1.2)

U7 - White

25-Feb-17

White -3.1.1

U7 Laurel Park Hurricanes

V

U7 Whitegrove Wasps

25-Feb-17

White -3.1.2

U7 Old Windsor Black

V

U7 FC Bracknell White

 

29-Apr-17

White Final

U7 Winner (White -3.1.1)

V

U7 Winner (White -3.1.2)

All other U7s play on 25-Feb-17 in Orange or Purple Events 

U8 Teams that progress to Knockout Trophy Events are:

U8 - Black - 25-Feb-17

 

25-Feb-17

Black -3.1.1

U8 Ascot United Aces

V

U8 Binfield Tornadoes

25-Feb-17

Black -3.1.2

U8 Hawley Raiders

V

U8 Westwood Wanderers

 

29-Apr-17

Black Final

U8 Winner (Black -3.1.1)

V

U8 Winner (Black -3.1.2)

U8 - Blue

25-Feb-17

Blue -3.1.1

U8 Laurel Park Hurricanes

V

U8 NPL Youth Electrons

25-Feb-17

Blue -3.1.2

U8 AFC Charvil

V

U8 Eversley & California Titans

 

29-Apr-17

Blue Final

U8 Winner (Blue -3.1.1)

V

U8 Winner (Blue -3.1.2)

U8 - Red

25-Feb-17

Red -3.1.1

U8 Twyford Comets

V

U8 Binfield Rebels

25-Feb-17

Red -3.1.2

U8 Whitegrove Typhoons

V

U8 FC Bracknell Blue

 

29-Apr-17

Red Final

U8 Winner (Red -3.1.1)

V

U8 Winner (Red -3.1.2)

U8 - White

25-Feb-17

White -3.1.1

U8 Finchampstead Hawks

V

U8 Sandhurst Town Royals

25-Feb-17

White -3.1.2

U8 Bracknell Town Junior Lions

V

U8 Hawley Falcons

 

29-Apr-17

White Final

U8 Winner (White -3.1.1)

V

U8 Winner (White -3.1.2)

U8 - Silver

25-Feb-17

Silver -3.1.1

U8 Old Windsor Tigers Blacks

V

U8 Winnersh Rangers Aztecs

25-Feb-17

Silver -3.1.2

U8 Spencers Wood Warriors

V

U8 Darby Green and Potley Strikers

 

29-Apr-17

Silver Final

U8 Winner (Silver -3.1.1)

V

U8 Winner (Silver -3.1.2)

U8 - Gold

25-Feb-17

Gold -3.1.1

U8 AFC Charvil Colts

V

U8 Winnersh Rangers Barbarians

25-Feb-17

Gold -3.1.2

U8 Binfield Hurricanes

V

U8 Pinewood Polecats

 

29-Apr-17

Gold  Final

U8 Winner (Gold -3.1.1)

V

U8 Winner (Gold -3.1.2)

All other U8s play on 25-Feb-17 in Orange, Purple or Yellow Events 

U9 Teams that progress to Knockout Trophy Events are:

U9 - Cup

 

25-Feb-17

Cup -QF-1

U9 Eversley & California Royals

V

U9 Wargrave Wolves Black

25-Feb-17

Cup -QF-2

U9 NPL Youth Sharks

V

U9 Woodley Wanderers Youth Jaguars

25-Feb-17

Cup -QF-3

U9 Pinewood Pumas

V

U9 Hawley Raiders

25-Feb-17

Cup -QF-4

U9 Eldon Celtic Tigers

V

U9 Highmoor-IBIS Elite Athletic

 

11-Mar-17

Cup -SF-1

U9 Winner (Cup -QF-1)

V

U9 Winner (Cup -QF-2)

11-Mar-17

Cup -SF-2

U9 Winner (Cup -QF-3)

V

U9 Winner (Cup -QF-4)

 

29-Apr-17

Cup Final

U9 Winner (Cup -SF-1)

V

U9 Winner (Cup -SF-2)

 

U9 - Plate

 

25-Feb-17

Plate -QF-1

U9 AFC Henley Hurricanes

V

U9 Sandhurst Town Reds

25-Feb-17

Plate -QF-2

U9 Ashridge Park

V

U9 Hearts of Teddlothian Falcons

25-Feb-17

Plate -QF-3

U9 Eldon Celtic Bhoys

V

U9 FC Bracknell Bullets

25-Feb-17

Plate -QF-4

U9 Bracknell Town Junior Lions

V

U9 Maidenhead Magpies Black

 

11-Mar-17

Plate -SF-1

U9 Winner (Plate -QF-1)

V

U9 Winner (Plate -QF-2)

11-Mar-17

Plate -SF-2

U9 Winner (Plate -QF-3)

V

U9 Winner (Plate -QF-4)

 

29-Apr-17

Plate Final

U9 Winner (Plate -SF-1)

V

U9 Winner (Plate -SF-2)

U9 - Shield

25-Feb-17

Shield -QF-1

U9 Windsor Youth Swifts Blacks

V

U9 Windsor Youth Swifts Reds

25-Feb-17

Shield -QF-2

U9 Barton Rovers Raiders

V

U9 Whitegrove Kestrels

25-Feb-17

Shield -QF-3

U9 Highmoor-IBIS Elite United

V

U9 South Reading FC

25-Feb-17

Shield -QF-4

U9 Barton Rovers Rebels

V

U9 Maidenhead Magpies Reds

 

11-Mar-17

Shield -SF-1

U9 Winner (Shield -QF-1)

V

U9 Winner (Shield -QF-2)

11-Mar-17

Shield -SF-2

U9 Winner (Shield -QF-3)

V

U9 Winner (Shield -QF-4)

 

29-Apr-17

Shield Final

U9 Winner (Shield -SF-1)

V

U9 Winner (Shield-SF-2)

U10 Teams that progress to Knockout Trophy Events are:

U10 - Cup

25-Feb-17

Cup -QF-1

U10 Twyford Comets Reds

V

U10 Finchampstead Marlins

25-Feb-17

Cup -QF-2

U10 Bracknell Town Youth

V

U10 Hawley Raiders

25-Feb-17

Cup -QF-3

U10 Eversley & California Rangers

V

U10 Marlow United Tigers

25-Feb-17

Cup -QF-4

U10 Maidenhead Magpies Whites

V

U10 Bracknell Cavaliers FC

 

11-Mar-17

Cup -SF-1

U10 Winner (Cup -QF-1)

V

U10 Winner (Cup -QF-2)

11-Mar-17

Cup -SF-2

U10 Winner (Cup -QF-3)

V

U10 Winner (Cup -QF-4)

 

29-Apr-17

Cup Final

U10 Winner (Cup -SF-1)

V

U10 Winner (Cup -SF-2)

 

U10 - Plate

 

25-Feb-17

Plate -QF-1

U10 Berks County Hawks

V

U10 Laurel Park Tornadoes

25-Feb-17

Plate -QF-2

U10 Hawley Colts

V

U10 Laurel Park Hurricanes

25-Feb-17

Plate -QF-3

U10 Windsor Youth Merlins Hurricanes

V

U10 Whitegrove Dragons

25-Feb-17

Plate -QF-4

U10 Twyford Comets Blacks

V

U10 Pinewood Pumas

 

11-Mar-17

Plate -SF-1

U10 Winner (Plate -QF-1)

V

U10 Winner (Plate -QF-2)

11-Mar-17

Plate -SF-2

U10 Winner (Plate -QF-3)

V

U10 Winner (Plate -QF-4)

 

29-Apr-17

Plate Final

U10 Winner (Plate -SF-1)

V

U10 Winner (Plate -SF-2)

U10 - Shield

25-Feb-17

Shield -QF-1

U10 Ashridge Park Royals

V

U10 Barton Rovers Rebels

25-Feb-17

Shield -QF-2

U10 FC Bracknell Daggers

V

U10 Hawley Falcons

25-Feb-17

Shield -QF-3

U10 Eversley & California Raiders

V

U10 Hearts of Teddlothian Panthers

25-Feb-17

Shield -QF-4

U10 Whitegrove Crusaders

V

U10 Pinewood Predators

 

11-Mar-17

Shield -SF-1

U10 Winner (Shield -QF-1)

V

U10 Winner (Shield -QF-2)

11-Mar-17

Shield -SF-2

U10 Winner (Shield -QF-3)

V

U10 Winner (Shield -QF-4)

 

29-Apr-17

Shield Final

U10 Winner (Shield -SF-1)

V

U10 Winner (Shield-SF-2)

U11 Teams that progress to Knockout Trophy Events on are:

U11 - Cup

21-Jan-17

Cup -QF-1

U11 Bracknell Town Youth

V

U11 Binfield Vikings

21-Jan-17

Cup -QF-2

U11 NPL Youth Cosmos

V

U11 Camberley Town Youth Royals

21-Jan-17

Cup -QF-3

U11 Ascot United Aces

V

U11 Finchampstead Chiefs

21-Jan-17

Cup -QF-4

U11 Highmoor-IBIS Elite

V

U11 Sandhurst Town Boys

 

25-Feb-17

Cup -SF-1

U11 Winner (Cup -QF-1)

V

U11 Winner (Cup -QF-2)

125-Feb-17

Cup -SF-2

U11 Winner (Cup -QF-3)

V

U11 Winner (Cup -QF-4)

 

22-Apr-17

Cup Final

U11 Winner (Cup -SF-1)

V

U11 Winner (Cup -SF-2)

 

U11 - Plate

 

21-Jan-17

Plate -QF-1

U11 Windsor Youth Eagles Lions

V

U11 Old Windsor Tigers Blacks

21-Jan-17

Plate -QF-2

U11 Camberley Town Youth Rebels

V

U11 Bracknell Cavaliers FC

21-Jan-17

Plate -QF-3

U11 Caversham Trents Blues

V

U11 Bracknell Cavaliers FC Colts

21-Jan-17

Plate -QF-4

U11 Spencers Wood Spitfires

V

U11 Woodley Saints Wolves

 

25-Feb-17

Plate -SF-1

U11 Winner (Plate -QF-1)

V

U11 Winner (Plate -QF-2)

25-Feb-17

Plate -SF-2

U11 Winner (Plate -QF-3)

V

U11 Winner (Plate -QF-4)

 

22-Apr-17

Plate Final

U11 Winner (Plate -SF-1)

V

U11 Winner (Plate -SF-2)

U11- Shield

21-Jan-17

Shield -QF-1

U11 Eversley & California Pumas

V

U11 Ashridge Park Royals

21-Jan-17

Shield -QF-2

U11 AFC Henley Hotspurs

V

U11 Bracknell Cavaliers FC Saints

21-Jan-17

Shield -QF-3

U11 Hearts of Teddlothian Cheetahs

V

U11 Windsor Youth Eagles Tigers

21-Jan-17

Shield -QF-4

U11 Camberley Town Youth Rovers

V

U11 Ashridge Park

 

25-Feb-17

Shield -SF-1

U11 Winner (Shield -QF-1)

V

U11 Winner (Shield -QF-2)

25-Feb-17

Shield -SF-2

U11 Winner (Shield -QF-3)

V

U11 Winner (Shield -QF-4)

 

22-Apr-17

Shield Final

U11 Winner (Shield -SF-1)

V

U11 Winner (Shield-SF-2)

 

31-Dec-16 EBFA - Structures and Fixtures U7s, U8s, U9s, U10s, U11s and U13s Jan17 to May-17- 23-Dec-16

Update U7s, U8s, U9s and U10s schedule  (See links below)

23-Dec-16 EBFA - Structures and Fixtures U7s, U8s, U9s, U10s, U11s and U13s Jan17 to May-17- 23-Dec-16

U7s, U8s, U9s, U10s, U11s and U13s  Structures for Jan-17 to May-17

       EBFA 2016/17 - U07s & U08s - U07s and U08s Jan-17 to May-17 Final Structures - PDF  

       EBFA 2016/17 - U09s & U10s - U09s and U10s Jan-17 to May-17 Final Structures - PDF   

       EBFA 2016/17 - U11s & U13s - U11s and U13s Jan-17 to May-17 Final Structures - PDF  

 

U7s, U8s, U9s, U10s, U11s and U13s  Fixtures on excel spreadsheets (Will be added to GotFootball after Christmas)

U7s Section A Section B Section C Section D Section E Section F      
U8s Section A Section B Section C Section D Section E Section F Section G Section H  
U9s Section A Section B Section C Section D Section E Section F Section G Section H Section I
U10s Section A Section B Section C Section D Section E Section F Section G Section H Section I
U11s Section A Section B Section C Section D Section E Section F Section G    
U13s Div 1 Div 2 Div 3 Div 4 Div 5 Div 6      

 

01-Oct-16 GotFootball Fixtures, Results and U12 to U18 Tables

Click GotFootball Logo

EBFA Trophy Events Fixtures, Results U7s to U18s

https://www.gotfootball.co.uk/events/?EventID=180

 

30-Sep-16 EBFA - Trophy Event Finals for 2016/17

 

EBFA Trophy  Event Finals  2016/17      
Age Date Venue Pitch Event Format
U18 28-Apr-17 Ascot Main Cup 11v11
           
U07 29-Apr-17 Ascot 1 Red 5v5
U07 29-Apr-17 Ascot 2 White 5v5
U07 29-Apr-17 Ascot 1 Black 5v5
U07 29-Apr-17 Ascot 2 Blue 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 1 Gold 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 2 Silver 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 1 Red 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 2 White 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 1 Black 5v5
U08 29-Apr-17 Ascot 2 Blue 5v5
U09 29-Apr-17 Ascot 3 Shield 7v7
U09 29-Apr-17 Ascot 3 Plate 7v7
U09 29-Apr-17 Ascot 3 Cup 7v7
U10 29-Apr-17 Ascot 4 Shield 7v7
U10 29-Apr-17 Ascot 4 Plate 7v7
U10 29-Apr-17 Ascot 4 Cup 7v7
U13  29-Apr-17 Ascot Main Cup 11v11
U13